PRAKTYCZNY KURS BIOLOGII SYNTETYCZNEJ I GENOMIKI

Po rewolucji komputerowej i internetowej, nadchodzi przełom biologiczny

UWAGA - zapisy na pierwszą edycją kursu są już zamknięte. Zakwalifikowali się wszyscy, którzy zgłosili się do 28.10.2023. O kolejnych edycjach będziemy informować.

Stworzyliśmy zestaw do własnych eksperymentów z zakresu biologii syntetycznej. BIOSURFERS #1 Wkrótce kolejne zestawy. Do kupienia online i do organizacji zajęć w szkole. Wraz z ekspertem.

Zapraszamy do wstępnych zapisów na praktyczny kurs biologii syntetycznej, genomiki i genetyki. Planowana jest możliwość prowadzenia własnych projektów i badań w laboratorium. 

Formularz rekrutacyjny jest na dole strony

Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu, modyfikowaniu nowych organizmów lub w badaniach kodu genetycznego RNA/DNA? Wiek nie jest istotny. Możesz mieć lat 15 czy 60.

Start zajęć planujemy na lato/jesień 2023. Rzeczywisty start zależeć będzie od skompletowania podstawowego wyposażenia laboratorium. Czyli, częściowo od pozyskania zewnętrznego finansowania. Stąd szczegóły zajęć podane zostaną w terminie późniejszym. Będziemy starali zapewnić codzienny dostęp do laboratorium i wsparcie merytoryczne.

Proponowane zajęcia to bardzo dobry wstęp do konkursów iGEM, zajmowania się nauką na światowym poziomie czy do pracy w przemyśle biotechnologicznym.


Kurs dotyczyć będzie zagadnień związanych z:wspartych:Przykładowe obszary wokół których będziemy się poruszać:Ale, przede wszystkim, skupimy się na waszych badaniach, projektach i na praktyce laboratoryjnej.

Zajęcia prowadzone będą przez Krzysztofa Kurpieckiego, świeżo po semestralnym kursie biologii syntetycznej HTGAA 22 (kurs MIT Media Labs dla studentów MIT/Harvard i dla studentów globalnych, opisany w jednym z najczęściej cytowanych pism naukowych na świecie Nature: https://www.nature.com/articles/s41587-022-01601-x ).

Nad organizacją zajęć czuwać będzie Justyna Jaskólska – magister biologii, z wykształcenia również technik laboratoryjny analityki medycznej.

Początkowe zajęcia będą przeprowadzone z zastosowaniem gotowych zestawów edukacyjnych do edycji genów. Przeprowadzimy proste eksperymenty np. ze zmianą kodu genetycznego za pomocą usunięcia jednej pary zasad z DNA. Następne eksperymenty będą zależeć od pozyskanego sprzętu.

Czym jest biologia syntetyczna?

Jest to inżynieria pozwalająca nam projektować i budować małe organizmy potrafiące manipulować cząsteczkami w skali atomowej. Od strony praktycznej jest to ingerencja w kod genetyczny istniejącego organizmu lub, w przyszłości, tworzenie kodu i organizmów od podstaw. Dzięki biologii syntetycznej możemy opracowywać zespoły białek produkujących nowe lekarstwa, czy bakterie tworzące nowe substancje / wykonujące zaprogramowane zadania.

Czy trzeba coś wiedzieć o genomice czy biologii syntetycznej aby się zapisać? 

Nie. Przed kursem dostaniesz informacje o tym jaką wiedzę, na poziomie podstawowym, należy sobie przyswoić. Zrobimy też, dla chętnych, zajęcia wprowadzające w podstawy tych zagadnień.

Czy wypełninie formularza zgłoszenia gwarantuje miejsce na zajęciach?

Mamy nadzieję że uda się zorganizować zajęcia dla wszystkich zainteresowanych. W przypadku ilości miejsc mniejszej niż liczba chętnych będziemy musieli wprowadzić dodatkowe kryteria. 

Czy kurs jest bezpłatny?

Pierwsza edycja kursu jest bezpłatna dla wszystkich, którzy się zgłosili do 28.10.2023. Odpłatność kolejnych kursów zależy od wsparcia zewnętrznego. Nawet jeśli zajęcia będą płatne, dla osób ubogich nie będzie to barierą.  

Czy muszę znać angielski?

Nie. Jeśli będziesz zainteresowany/a rozwojem w tej dziedzinie to po prostu się tego języka nauczysz.

Uczestnicy poniżej lat 18

Na uczestnictwo w zajęciach muszą wyrazić zgodę opiekunowie/rodzice.

Czy będziemy zajmować się niebezpiecznymi bakteriami i wirusami?

Nie. Na początkowym etapie nie będziemy mieli  profesjonalnego laboratorium, aby przeprowadzać takie badania i eksperymenty.  Na początku będziemy zajmować się pracami na organizmach z pierwszej grupy ryzyka. np.: E. coli , S. cerevisiae , Lactobacillus, Bacillus subtilis. Za kilka lat, przy posiadaniu odpowiednich pomieszczeń, być może będziemy zajmować się organizmami z drugiej grupy ryzyka jak: Streptococcus sp., wirus opryszczki czy komórki ssaków.  Grupami 3 i 4 nie będziemy się zajmować. Podobnie jak w przypadku konkursów iGEM 

(https://2021.igem.org/Safety/Risk_Groups )

Gdzie będą odbywać się zajęcia.

Najbardziej prawdopodobna lokalizacja początkowych zajęć to Iława i okolice. Nie wykluczamy takich lokalizacji jak Ostróda, Lubawa czy Nowe Miasto, a w przyszłości innych lokalizacji w Polsce

Dlaczego?

Gdy w roku 1985 zaczęło wychodzić w Polsce pierwsze czasopismo informatyczne – Bajtek, czytałem go jak wielu młodych ludzi, nie mając szansy na dostęp do komputera. Choć już wtedy było jasne że informatyka jest przyszłością. Siedząc w szkole zastanawiałem się dlaczego nie uczymy się np. o edytorach tekstów. Pierwsza pracownia komputerowa pojawiła się w niej 16 lat później... Podobny poziom zacofania w Polsce mieliśmy pod względem robotyki, sztucznej inteligencji i właściwie wszystkiego. Młodzi ludzie nie mają szansy, podczas wielu lat edukacji, stykać się z nowoczesną technologią, która może przydać im się, gdy dorosną. Dlaczego? To dłuższy temat. Ale taką szansę mogą dać młodzieży czy dorosłym jedynie organizacje niezależne i pasjonaci. Co też chcemy zrobić. Być może uda się zmienić także paradygmat edukacji. Z uczenia pamięciowego, na praktyczne. Wiedza jest obecnie wszędzie, brakuje jedynie narzędzi do uprawiania nauki i poznawania technologii. 

Zapraszam,

Krzysztof Kurpiecki


Informacje dodatkowe o biotechu, biologii syntetycznej i edukacji:

Na jaki sprzęt do laboratorium biologii syntetycznej obecnie zbieramy:

https://www.instytut.ilawa.pl/synbio_lab


Dlaczego biotech w naszym regionie i czemu nie możemy zmarnować tej szansy:

https://kurpiecki.blogspot.com/2022/09/biotech-w-iawie-i-na-swiecie-czyli-jak.html


Z Iławy, Lubawy czy Ostródy możesz studiować na najlepszych uniwersytetach świata. Na przykładzie:

https://youtu.be/vvP8tVVgk8A


Informacje dotyczące genomiki:

https://www.genomik.pl