PRAKTYCZNY KURS BIOLOGII SYNTETYCZNEJ I GENOMIKI
Po rewolucji komputerowej i internetowej, nadchodzi przełom biologiczny
12.2024
Chcesz w przyszłości pracować lub w najnowocześniejszej branży łączącej biotechnologię, sztuczną inteligencję i komputery kwantowe? Chcesz rozwijać takie projekty? Nie wiesz jak zacząć? Zapraszamy do nas.
Zapraszamy na II edycję KURSU na PRZYSZŁOŚĆ w 2025 . Program, daty, godziny, pod linkiem: II EDYCJA
Formularz do zapisów na dole strony. Kurs jest darmowy. Ilość miejsc ograniczona
09.2024
Zapraszamy na KURS na PRZYSZŁOŚĆ - od października. Zajęcia w naszym centrum aktywności - laboratorium Iławskiego Instytutu Idei - III LAB.
Pierwsze zajęcia 24/26.10 .
Zakres zajęć:
Bezpieczeństwo pracy w laboratorium.
Wprowadzenie do edycji DNA.
Obsługa podstawowych narzędzi laboratoryjnych.
Więcej szczegółów w zakładce PRAKTYCZNY KURS W 2024 kurs jest darmowy. Dla młodzieży i dla dorosłych. Zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza rekrutacyjnego na dole strony: PRAKTYCZNY KURS
W 2024 kurs jest darmowy. Dla młodzieży i dla dorosłych. Zapisać się możesz już teraz przez formularz na dole strony. Ilość miejsc ograniczona.
Co będziemy robić na kursie? Pomagać w Twoim rozwoju.
Stawiamy na:
uczenie się praktyczne
rozwiązywanie problemów
generowanie pomysłów
korzystanie ze światowej wiedzy i narzędzi
inspirowanie do znalezienia własnej ścieżki. Nie tylko w biotechu i genomice.
Nie mamy wymagań. Przyjdź na spotkanie informacyjne i potem zdecyduj czy to dla Ciebie.
nie musisz być na każdych zajęciach
traktuj III LAB jako rodzaj klubu czy pracowni gdzie możesz popracować, sam czy z innymi, nad swoimi projektami
nic nie wiesz o biologii? Nie szkodzi, pomożemy od podstaw.
2024
Zapraszamy na zajęcia z Genomiki, Biologii Syntetycznej, Genetyki. Mamy już lokal, zebrało się trochę sprzętu i reagentów więc można zaczynać.
Obecnie zapisy na październik. Skupimy się głównie na praktyce laboratoryjnej, bioinformatyce i zastosowaniu sztucznej inteligencji przy badaniu i edycji DNA. To w w długim okresie. Pierwsze zajęcia to podstawy, wprowadzenie do tematyki. Nie trzeba przychodzić na wszystkie. Kurs na podstawie doświadczeń z MIT/Harvard. Mamy też wirtualną rzeczywistość gdzie można np. powalczyć z patogenami, wcielając się w komórkę obronną; budować i badać cząsteczki.
O co chodzi? O to żeby każdy miał szanse na realizację swoich projektów związanych z DNA. Tworzymy do tego przestrzeń. Wiedza jest wszędzie, potrzebujesz tylko narzędzi i wsparcia żeby w to wejść. To nasza rola. Oferujemy wsparcie sprzętowe i informacyjne ( np. gdy masz problem ze zrozumieniem jakiejś pracy naukowej czy projektowaniem swojego eksperymentu). Jesteśmy obecnie w takiej sytuacji jak z informatyką w latach osiemdziesiątych. Ludzie chcieli się uczyć programować, a nie mieli na czym. Stąd nasza inicjatywa.
Zajęcia są dla początkujących. W centrum Iławy, na ul. Królowej Jadwigi - w naszym centrum aktywności III LAB. Formularz dla zainteresowanych na dole strony.
Jeżeli nie do końca wiesz o co chodzi, a czujesz że to może być to, zapraszamy do zapisów na pierwsze zajęcia. Nawet jeśli dotąd w ogóle nie interesowałaś/eś się biologią.
Koszt: W 2024 - bezpłatnie dal wszystkich. W 2025 - możliwa płatność. * (czytaj poniżej pod *, dlaczego i jak może być mniej)
W 2019 roku wystartowaliśmy z kursem sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych ( https://sites.google.com/view/klubnauki ). W momencie gdy wielu ludzi zaczyna już rozumieć czym jest sztuczna inteligencja, idziemy o krok dalej.
Stworzyliśmy zestaw do własnych eksperymentów z zakresu biologii syntetycznej. BIOSURFERS #1 Wkrótce kolejne zestawy. Do kupienia online i do organizacji zajęć w szkole. Wraz z ekspertem.
Zapraszamy do wstępnych zapisów na praktyczny kurs biologii syntetycznej, genomiki i genetyki.
Formularz rekrutacyjny jest na dole strony
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu, modyfikowaniu nowych organizmów lub w badaniach kodu genetycznego RNA/DNA? Wiek nie jest istotny. Możesz mieć lat 15 czy 60.
Start zajęć planujemy na październik 2024.
Proponowane zajęcia to bardzo dobry wstęp do konkursów iGEM, zajmowania się nauką na światowym poziomie czy do pracy w przemyśle biotechnologicznym.
Kurs dotyczyć będzie zagadnień związanych z:
Biologią syntetyczną
Genomiką
Genetyką
wspartych:
Bioinformatyką
Sztuczną inteligencją
Przykładowe obszary wokół których będziemy się poruszać:
Bioprodukcja
Biosensing
Optogenetyka
Bioelektorochemia
Nanobio materiały
Medycyna personalna
Odczytywanie cech personalnych z DNA
Astrobiologia
Ksenobiologia
Kryminalistyka
Archiwizacja DNA (zachowanie bioróżnorodności, deekstynkcja)
Przechowywanie danych w DNA
Badania przyrodnicze
Ale, przede wszystkim, skupimy się na waszych badaniach, projektach i na praktyce laboratoryjnej.
Zajęcia prowadzone będą przez Krzysztofa Kurpieckiego, po semestralnym kursie biologii syntetycznej HTGAA (kurs MIT Media Labs dla studentów MIT/Harvard i dla studentów globalnych, opisany w jednym z najczęściej cytowanych pism naukowych na świecie Nature: https://www.nature.com/articles/s41587-022-01601-x ).
Nad organizacją zajęć czuwać będzie Justyna Jaskólska – magister biologii, z wykształcenia również technik laboratoryjny analityki medycznej.
Początkowe zajęcia będą przeprowadzone z zastosowaniem gotowych zestawów edukacyjnych do edycji genów. Przeprowadzimy proste eksperymenty np. ze zmianą kodu genetycznego za pomocą usunięcia jednej pary zasad z DNA. Następne eksperymenty będą zależeć od dostępności środków na sprzęt i reagenty (szukamy sponsorów).
Czym jest biologia syntetyczna?
Jest to inżynieria pozwalająca nam projektować i budować małe organizmy potrafiące manipulować cząsteczkami w skali atomowej. Od strony praktycznej jest to ingerencja w kod genetyczny istniejącego organizmu lub, w przyszłości, tworzenie kodu i organizmów od podstaw. Dzięki biologii syntetycznej możemy opracowywać zespoły białek produkujących nowe lekarstwa, czy bakterie tworzące nowe substancje / wykonujące zaprogramowane zadania.
Czy trzeba coś wiedzieć o genomice czy biologii syntetycznej aby się zapisać?
Nie. Zrobimy dla chętnych, zajęcia wprowadzające w podstawy tych zagadnień.
Czy wypełninie formularza zgłoszenia gwarantuje miejsce na zajęciach?
Mamy nadzieję że uda się zorganizować zajęcia dla wszystkich zainteresowanych. W przypadku ilości miejsc mniejszej niż liczba chętnych będziemy musieli wprowadzić dodatkowe kryteria.
*Dla kogo kurs jest bezpłatny?
W 2024 kurs jest bezpłatny dla wszystkich. W 2025 dla osób mniej zamożnych zajęcia są bezpłatne (2 miejsca). Cena dla uczestników będzie podana w 2025. Jeżeli nie będziesz w stanie zapłacić, sam/sama zaproponuj swoją opłatę (dopisz w formularzu rekrutacyjnym lub po wstępnych zajęciach). Chcielibyśmy żeby zajęcia były bezpłatne zawsze, jednak wszystko finansujemy z własnych, prywatnych, środków, a zwykłe reagenty kosztują kilkaset złotych sztuka, stąd konieczność opłat. Jeżeli znajdą się instytucje/sponsorzy chcące wesprzeć projekt będzie taniej albo bezpłatnie. Zwracaliśmy się o wsparcie nowoczesnej edukacji praktycznej do władz/instytucji miejskich, powiatowych, wojewódzkich, krajowych, europejskich. Nikogo to nie interesuje. Sytuacja jest podobna do tej z informatyką w latach osiemdziesiątych. Ludzie chcieli się uczyć programować, a nie mieli na czym. Władze obudzą się dopiero na etapie wyrównywania szans i walki z wykluczeniem. To samo było ze sztuczną inteligencją.
Czy muszę znać angielski?
Nie. Jeśli będziesz zainteresowany/a rozwojem w tej dziedzinie to po prostu się tego języka nauczysz.
Uczestnicy poniżej lat 18
Na uczestnictwo w zajęciach muszą wyrazić zgodę opiekunowie/rodzice.
Czy będziemy zajmować się niebezpiecznymi bakteriami i wirusami?
Nie. Na początkowym etapie nie będziemy mieli profesjonalnego laboratorium, aby przeprowadzać takie badania i eksperymenty. Na początku będziemy zajmować się pracami na organizmach z pierwszej grupy ryzyka. np.: E. coli , S. cerevisiae , Lactobacillus, Bacillus subtilis. Za kilka lat, przy posiadaniu odpowiednich pomieszczeń, być może będziemy zajmować się organizmami z drugiej grupy ryzyka jak: Streptococcus sp., wirus opryszczki czy komórki ssaków. Grupami 3 i 4 nie będziemy się zajmować. Podobnie jak w przypadku konkursów iGEM
Gdzie będą odbywać się zajęcia.
W centrum Iławy. Na ulicy Królowej Jadwigi 18B. Wejscie z boku budynku..
Dlaczego?
Gdy w roku 1985 zaczęło wychodzić w Polsce pierwsze czasopismo informatyczne – Bajtek, czytałem go jak wielu młodych ludzi, nie mając szansy na dostęp do komputera. Choć już wtedy było jasne że informatyka jest przyszłością. Siedząc w szkole zastanawiałem się dlaczego nie uczymy się np. o edytorach tekstów. Pierwsza pracownia komputerowa pojawiła się w niej 16 lat później... Podobny poziom zacofania w Polsce mieliśmy pod względem robotyki, sztucznej inteligencji i właściwie wszystkiego. Młodzi ludzie nie mają szansy, podczas wielu lat edukacji, stykać się z nowoczesną technologią, która może przydać im się, gdy dorosną. Dlaczego? To dłuższy temat. Ale taką szansę mogą dać młodzieży czy dorosłym jedynie organizacje niezależne i pasjonaci. Co też chcemy zrobić. Być może uda się zmienić także paradygmat edukacji. Z uczenia pamięciowego, na praktyczne. Wiedza jest obecnie wszędzie, brakuje jedynie narzędzi do uprawiania nauki i poznawania technologii.
Zapraszam,
Krzysztof Kurpiecki
Informacje dodatkowe o biotechu, biologii syntetycznej i edukacji:
Na jaki sprzęt do laboratorium biologii syntetycznej obecnie zbieramy:
https://www.instytut.ilawa.pl/synbio_lab
Dlaczego biotech w naszym regionie i czemu nie możemy zmarnować tej szansy:
https://kurpiecki.blogspot.com/2022/09/biotech-w-iawie-i-na-swiecie-czyli-jak.html
Z Iławy, Lubawy czy Ostródy możesz studiować na najlepszych uniwersytetach świata. Na przykładzie:
Informacje dotyczące genomiki:
Poprzednie zajęcia w ramach Klubu Nauki:
https://sites.google.com/view/klubnauki
Nasz projekt zbliżony jest do idei FAB LAB. Zapraszamy też osoby z:
Ostróda
Lubawa
Olsztyn
Zalewo
Kisielice
Susz
Prabuty
Nowe Miasto Lubawskie
i innych miejscowości w pobliżu Iławy.
Jeżeli szukacie laboratorium dla Waszych projektów III LAB to dobry wybór.