Zaczęło się w 2019 roku....

Najpierw zorganizowaliśmy pierwszą w Iławie Noc Biologów - pomysł z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie.

Na tej imprezie w latach poprzednich bywaliśmy cyklicznie z naszymi dziećmi w stolicy Warmii i Mazur. Ale przyszła pandemia, impreza stacjonarnie nie mogła się odbyć, a my bardzo chcieliśmy, by dzieci w Iławie posmakowały nieco tej wyjątkowej, naukowej atmosfery. W iławskim wydarzeniu w Lasku Miejskim przy stacji Iława Miasto, ku naszemu zaskoczeniu, ale i radości, wzięło udział ok. 50 drużyn.

Po drodze pobawiliśmy się w tworzenie gier terenowych dla mieszkańców miasta: Szlak Poszlak oraz Szlak Poszlak 2. Zorganizowaliśmy także we współpracy z Leśny Przewodnik Iława i okolice Jezioraka - Leśny Spacer z Jogą dla Dzieci oraz spacery dla dorosłych w stylu Shinrin Yoku.

Kilka miesięcy póżniej, dzięki wsparciu prof. Stanisława Czachorowskiego z UWM, pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie, inicjatywie Leśny Przewodnik Iława i okolice Jezioraka oraz Marka Kałuży z Kuźni Talentów zorganizowaliśmy piknik bioIŁAWA z okazji Dnia Biologii i Biotechnologii. W majowe popołudnie odwiedziło nas ok. 120 osób. To właśnie wtedy zrodziła się myśl o stowarzyszeniu, aby na poważnie zabrać się za edukację ekologiczną w Iławie oraz powiecie iławskim.

W 2022 roku zorganizowaliśmy kolejną NOC BIOLOGÓW w Iławie - tym razem na trasie spacerowej od Wyspy Młyńskiej aż do ulicy Sosnowej - wykorzystaliśmy do naszych zagadek tamtejszą infrastrukturę edukacyjną!


Szykujemy także kolejne działania, o których więcej wkrótce.

Jeśli chcesz dołącz do nas, napisz wiadomość na instytutidei@gmail.com