Laboratorium Biologii Syntetycznej w Iławie


06.2024 Nasza przestrzeń aktywności - III LAB, znajduje się na ul. Królowej Jadwigi 18B w Iławie. Mamy tu 3 stanowiska w naszym edukacyjnym laboratorium biologii i przestrzeń na spotkania i/lub wirtualną rzeczywistość. Wejście z boku budynku. Bezpośrednio nad Domem Weterana i Małpim Gajem. Więcej w zakładce KONTAKT


12.2023 Udało się. Podstawowy sprzęt laboratoryjny już mamy. I to nawet taki używany przez astronautów w kosmosie. Teraz szukamy pomieszczenia na laboratoria i wszystkiego co pomoże nam się rozwijać. 😀 Więcej tutaj: https://www.facebook.com/ilawski.instytut.idei/posts/pfbid02fhyj2TxXXbxBpQArqLseDwzJRt1rvyYndB3YJZS2haXFmuCvAD9rZYt4PUiu1XaAl

11.2023 Stworzyliśmy zestaw do własnych eksperymentów z zakresu biologii syntetycznej. BIOSURFERS #1 Wkrótce kolejne zestawy. Do kupienia online i do organizacji zajęć w szkole. Wraz z ekspertem.

Edukacyjne Laboratorium Biologii Syntetycznej w Iławie

Projekt wprowadzający praktyczną edukację na nowoczesnych kierunkach. Chcemy wypełnić w ten sposób lukę nad którą nie pochyli się ani szkolnictwo państwowe ani komercyjne.

Nasze stoisko Biologii Syntetycznej na Pikniku Naukowym bioIŁAWA, jest symbolicznym startem starań o stworzenie w Iławie laboratorium zajmującego się tą dziedziną.


Dzięki temu mieszkańcy Iławy otrzymają dostęp do praktycznej, nowoczesnej edukacji i to nie tylko biologicznej. W laboratorium będziemy również wykorzystywać osiągnięcia bioinformatyki, sztucznej inteligencji i informatyki kwantowej*, bo taka jest obecnie teraźniejszość w badaniach. Równocześnie będziemy starać się o rozwój innych pracowni (typu FabLab) i kierunków edukacji (np. kognitywistyka). Więcej o tym na klipie filmowym na dole strony. Niżej również kilka słów o tym czym jest biologia syntetyczna.

Biologia Syntetyczna (SynBio) to przełom na miarę rewolucji informatycznej w latach osiemdziesiątych. Tak jak wtedy komputery, tak teraz narzędzia biologii syntetycznej, stają się dostępne dla każdego. Zadbajmy o to żeby młodzi ludzie z Iławy i okolic mieli do nich dostęp już teraz. Po to aby w przyszłości móc pracować przy tworzeniu terapii genowych, nowoczesnych produktów bioekonomii czy w sektorze kosmicznym.

Na początku, w celu sprawdzenia zainteresowania i zaangażowania w pracę laboratoryjną studentów, planujemy zakup zestawów edukacyjnych. Szacowane koszty - jak w tabelce niżej. Następnie będziemy dokupywać profesjonalny sprzęt laboratoryjny, zależnie od potrzeb i funduszy. 

Zajęcia w laboratorium prowadzone będą przez Krzysztofa Kurpieckiego, po kursie biologii syntetycznej HTGAA 22 ( kurs MIT Media Labs dla studentów MIT/Harvard ). Nad organizacją zajęć czuwać będzie Justyna Jaskólska – magister biologii, z wykształcenia również diagnosta laboratoryjny.

Szukamy wsparcia dla tego projektu. Jeżeli możesz pomóc, napisz do nas: instytutidei@gmail.com

Fundatorzy, oprócz satysfakcji ze wspierania wprowadzania najnowocześniejszych rozwiązań edukacyjnych w Iławie, będą promowani w materiałach i wydarzeniach Iławskiego Instytutu Idei. **

Przyda się też zamrażarka. Nie musimy od razu zebrać kwoty na całość wyposażenia. Możemy nawet zacząć od prostszych zestawów edukacyjnych, dostępnych w Polsce za kilkaset złotych***.  W kolejnych latach, zaawansowane eksperymenty możemy realizować zdalnie, w zrobotyzowanych laboratoriach ( https://www.nature.com/articles/d41586-022-01618-x) lub takie zbudować.

* Prowadziliśmy już zajęcia, dla lokalnej młodzieży, z podstaw programowania sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych (klubnauki.pl) . Zajęcia zawiesiliśmy, z uwagi na rzeczywistość covidową i brak dostępu do większej ilości nowych komputerów. Chcielibyśmy je obecnie przywrócić, ale już z zatrudnieniem dodatkowych osób do prowadzenia zajęć. 

National Science Foundation (Narodowa Fundacja Nauki - rządowa agencja w USA) finansuje projekt opracowania modułu do nauczania biologii syntetycznej/optogenetyki dla klas szkół średnich. Więc warto u nas postawić na taką edukację jak najszybciej. A my zrobimy to nowocześnie, bo w tym przypadku dorzucenie teoretycznej godziny do zajęć w szkołach publicznych, nie zadziała. 


** Poniżej proponowany kształt informacji o darczyńcy w naszych materiałach, w zależności od wysokości wsparcia. Co do szczegółów promocja może się różnić co do kształtu ale postaramy się za pomocą różnych środków informować mieszkańców o prospołecznym nastawieniu firm, które wspierają nasz projekt nowoczesnej edukacji dla Iławy i okolic.


>5000 - jako sponsor główny, do negocjacji

1000 - 4999zł - do negocjacji lub nazwa i link na stronie czcionką 18, logo firmy (inna grafika do uzgodnienia)

501-999zł - nazwa i link na stronie czcionką 14, logo firmy (inna grafika i elementy do uzgodnienia)

100-500zł - nazwa i link na stronie czcionką 12

*** Tu wolelibyśmy użyć lepszych, importowanych zestawów aby lepiej zainspirować młodzież.

Przykładowe koszty warsztatów pilotażowych:

Przy posiadaniu pełnego zestawu

-miniPCR (650USD)

-elektroforeza (300USD)

-zestaw pipet nastawnych (280USD)


można przeprowadzić takie szkolenia edukacyjne w dziedzinie biologii molekularnej jak:

Identyfikacja źródła patogenów podczas hipotetycznej podróży na Marsa. 80USD za zestawy dla 8 grup

laboratoryjnych 


Można taniej, za 360USD zrobić edycję genów za pomocą Crispr 

Albo, za 99USD + 30USD wyświetlacz + pipety i przesyłka - można zilustrować centralny dogmat biologii

komórkowej – transkrypcję, translację za pomocą fluorescencji:

Konto stowarzyszenia do wpłat. Bank BNP PARIBAS

10 1600 1462 1808 0127 8000 0001

O tym, jak przy okazji pracy w laboratorium w Iławie, studiować na najlepszej uczelni świata (MIT/Harvard) dowiecie się na poniższym filmiku. Kurs opisano równieź w jednym z najczęściej cytowanych pism naukowych Nature: https://www.nature.com/articles/s41587-022-01601-x

Czym jest biologia syntetyczna?

Upraszczając, jest to inżynieria pozwalająca nam projektować i budować maszyny potrafiące operować w skali atomowej. Od strony praktycznej jest to ingerencja w kod genetyczny istniejącego organizmu lub, w przyszłości, tworzenie kodu i organizmów od podstaw. Dzięki biologii syntetycznej możemy opracowywać zespoły białek produkujących nowe lekarstwa, czy bakterie tworzące nowe substancje / wykonujące zaprogramowane zadania.


Szerzej ( za ebis.ibe.edu.pl/numery/2013-4/ebis-2013-4-3.pdf ):

Najczęściej stosowana i  najobszerniejsza definicja biologii to nauka o życiu, jego ogólnych przejawach i  właściwościach. W  ostatnich dziesięcioleciach wyodrębniały się z niej coraz to nowe dziedziny, takie jak biochemia, biofizyka, genetyka, czy biologia molekularna. Jednym z najmłodszych dzieci biologii jest biologia syntetyczna.

Biologia syntetyczna to, najogólniej mówiąc, dziedzina nauki zajmująca się projektowaniem i  tworzeniem sztucznych układów biologicznych na podstawie już istniejących w naturze elementów. Szczególną cechą biologii syntetycznej jest jej interdyscyplinarny charakter, który łączy biologię molekularną, inżynierię genetyczną, chemię organiczną i  bioinformatykę . Innymi słowy, biologia syntetyczna to nic innego, jak inżynieria, w której istotne miejsce zajmuje projektowanie i  konstruowanie układów biologicznych. Biologia syntetyczna jest więc dziedziną nauki, która leży u  korzeni wielu innych dyscyplin, a  także wprowadza zupełnie nowy sposób myślenia do współczesnej biologii. Celem biologii syntetycznej jest m.in. projektowanie organizmów o  najmniejszych możliwych genomach, co często wiąże się z budową komórki od zera. Badacze zajmujący się biologią syntetyczną również projektują szlaki metaboliczne, tak by otrzymywać pożądane związki chemiczne w organizmach, w których nie występują one w  sposób naturalny (np.  β-karoten w ryżu). Planowane jest także stworzenie organizmów ortogonalnych o  rozszerzonym kodzie genetycznym, w którym zamiast czterech rodzajów zasad azotowych występowałoby ich sześć albo dwanaście. Umożliwiłoby to zapisanie w  cząsteczkach DNA znacznie większego zasobu informacji. Istotną cechą biologii syntetycznej jest standaryzacja i tworzenie biblioteki np. tzw. BioBricków.


A tak wygląda biofizyczny i bioinformatyczny kontekst biologii syntetycznej. Jako narzędzia stosujemy bioinformatykę, sztuczną inteligencję, robotykę, czy, w przyszłości komputery kwantowe.

Przykładowy projekt jaki możemy robić dzięki laboratorium: DoNicA - ZIELEŃ 365 . Inteligentne donice miejskie (mini szklarnie), dzięki którym Iława będzie mogła być zielona (miejscami) przez cały rok.

I na koniec, coś przyszłościowego. Po treningu w takim laboratorium można będzie podjąć pracę, nie tylko w biotechnologii ale też, np. na styku informatyki i kosmosu. Czyli np. przy projektach takich jak poniższy. To archiwizowanie danych w DNA, bezpiecznie przesyłanych za pomocą komunikacji kwantowej, i umieszczanie je np. na asteroidach (jeżeli ktoś chce mieś super bezpieczny sejf danych). To nie science-fiction ale technologie w które angażują się największe firmy i czołowe uniwersytety. Więcej o tym w sekcji news: https://sites.google.com/view/dnataspace

Oczywiście przydała by się w laboratorium maszyna która potrafi jednocześnie drukować DNA/RNA i włączać stworzony kod w większe fragmenty jak opisana tutaj: https://www.genomik.pl/ciekawostki/maszyna-do-druku-szczepionek-mrna-i-archiwizowania-danych-w-dna , ale na takie urządzenia jeszcze poczekamy. Dzięki takim urządzeniom możemy tez archiwizować dane w DNA. 

Na stronie https://www.genomik.pl/zam%C3%B3w znajdziecie też ceny testów genetycznych, promocje na raporty dostępne w laboratoriach oferujących sekwencjonowanie całego genomu - 100% DNA, ciekawostki ze świata genomiki/genetyki, opinie na temat badań DNA, itp.