Zagraj w LAS ZAGADKAS 2

Zagadka 1:

Dokarmianie zwierząt to piękna idea, ale trzeba to robić rozsądnie i systematycznie.

Jeśli chodzi o ptaki: nie wolno karmić ich chlebem ani wrzucać pokarmu do wody. Można podawać im ziarna zbóż, kaszę, gotowane (nie solone!) warzywa, słoninę i orzechy.

O leśne zwierzęta dbają leśnicy. Podają im przede wszystkim sianokiszonki, warzywa, zboże i …

... tu nasza zagadka. Ważnym elementem diety zwierząt są składniki mineralne. W jakiej postaci leśnicy ich dostarczają? Dodamy tylko, że znajdziecie ją także w waszej kuchni :)

Pierwsza litera odpowiedzi – to pierwsza litera w naszym las-zagadkowym haśle.

Zagadka 2:

Dobrym sposobem na ochronę przyrody i bioróżnorodności jest oszczędzanie wody oraz energii elektrycznej. Są na to proste sposoby: dokręcaj krany, gaś światło i urządzenia elektryczne, gdy nie są niezbędne, nie pozostawiaj na długo urządzeń w stanie czuwania, częściej używaj prysznica niż wanny, zbieraj deszczówkę do podlewania roślin w doniczkach lub w ogrodzie, bo ważna jest każda...

No właśnie – jaka jest najmniejsza porcja wody? Czasem spada w takiej formie z nieba albo z kranu.

Pierwsza litera odpowiedzi – to druga litera w naszym las-zagadkowym haśle.


Zagadka 3:

Gatunki obce, inwazyjne w łatwy sposób mogą zakłócić funkcjonowanie ekosystemu. Do rodzimego środowiska dostają się niestety za sprawą działalności człowieka. Jak temu zapobiec? Uprawiaj rodzime gatunki roślin przyjazne owadom, ptakom, drobnym ssakom. Poznaj gatunki obce inwazyjne, które zagrażają przyrodzie i nie wprowadzaj ich do uprawy. Kilka z nich zostało wymienione na pobliskiej tablicy.

Łacińska nazwa jednego z nich zaczyna się na literę, która znajduje się w samym środku naszego hasła, a chodzi o klon (jesionolistny)... poszukaj go na tablicy „GATUNKI INWAZYJNE” albo sprawdź w sieci jak brzmi łacińska nazwa klonu.

Pierwsza litera odpowiedzi – to trzecia litera w naszym las-zagadkowym haśle.

(zdjęcie tablicy na dole strony)


Zagadka 4:

Jesteśmy nad jeziorem Iławskim, tuż obok ogródków działkowych. Przyjemnie tu spędzać czas w miłym towarzystwie i przy dobrym posiłku. Pamiętaj, aby po takiej biesiadzie zabrać śmieci i je posegregować. To samo należy robić w domu, szkole czy w pracy! Ogranicz konsumpcję i kupuj produkty w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać. Zrezygnuj z plastiku na rzecz opakowań wielokrotnego użytku. Wiele z odpadków zamiast lądować na wysypisku i zalegać na ziemi przez wiele lat, będzie można przerobić na kolejne potrzebne produkty.


No i tu zagadka – Jak się nazywa proces ograniczania zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenia ilości odpadów. Podpowiemy, ze jego symbolem są trzy zielone strzałki – często umieszczone na produktach, które można wykorzystać ponownie.

Pierwsza litera odpowiedzi – to czwarta litera w naszym las-zagadkowym haśle.


Zagadka 5:


Przyroda jest dużo mądrzejsza od człowieka – sama wie co dobre, co jej się przyda, a co nie. I jak się mówi – w przyrodzie nic nie ginie, bo każdy z elementów wykorzystywany jest do dalszych procesów życiowych, czasem już w innej formie. Jednym ze sposobów, aby stać na straży jej ochrony jest dbanie o zachowanie starych drzwostanów (takich jak wierzba Młynarka na Wyspie Młyńskiej), nasadzanie nowych drzew oraz sianie łąk kwietnych.

Nasza zagadka brzmi: jak nazywa się gałąź nauki zajmująca się roślinami?

Pierwsza litera odpowiedzi – to piąta i ostatnia litera w naszym las-zagadkowym haśle.