Projekt DoNicA - ZIELEŃ 365
INTELIGENTNE DONICE MIEJSKIE
IŁAWA ZIELONA PRZEZ CAŁY ROK
inteligentne donice miejskie
(mini szklarnie)
miłe wrażenia dla mieszkańców
atrakcja dla turystów
edukacja dla młodzieży
badania dla ciekawych
zaawansowana technologia
światowa innowacja
Przezroczyste donice, z górną częścią w kształcie ostrosłupa, w których automatycznie regulowane jest oświetlenie, wilgotność, temperatura, itp. Również zimą, gdzie pozostają oświetlone do godzin wieczornych. Donice o podstawie około 1m2, mogą stać na postumencie. Zasilane prądem.
Z czujnikami i automatyką sterowaną za pomocą aplikacji z zewnątrz. Produkt wykonany w technologii internet rzeczy (Internet of Things).
Początkowo w środku będą rośliny niewymagające, łatwe w utrzymaniu. Część piramidy, około 25% będzie odcięta od światła zewnętrznego i warunki w niej będą całkowicie sztuczne. Rośliny tam będące, oświetlone promieniowaniem innym od światła widzialnego, będzie można obserwować na stronie internetowej.
W następnych latach, sadzone będą coraz bardziej wymagające gatunki. Donice stanowią zarówno ciekawy element architektury miejskiej, szczególnie zimowymi wieczorami, jak i będą wspaniałym narzędziem badawczym dla młodzieży. Np. wstępem do badań roślin w warunkach pozaziemskich. Czy po prostu nauką upraw w sztucznych warunkach. Donice będą stanowić również ciekawą atrakcję turystyczną. W DNA niektórych roślin rosnących w donicach zostanie zakodowana sentencja np „Zielona Iława 365”, a gadżetem towarzyszącym będzie mini donica-piramidka, zrobiona z materiału zawierającego syntetyczne DNA w technologii DoT (DNA of Things).
Każdy turysta i mieszkaniec będzie mógł odczytać kod zawarty w DNA dzięki urządzeniu do sekwencjonowania genów. Młodzież z naszego regionu sama będzie mogła zapisywać różne dane w DNA.
Poza atrakcyjnością dla mieszkańców, turystów i przydatności do celów edukacyjno-badawczych, takie donice mogą stanowić ciekawą ofertę komercyjną. Firmy w Iławie będą mogły zająć się produkcją i wysyłką tych donic do innych krajów/miast.
Ciekawym elementem donicy mógłby być bioreaktor w którym, pod wpływem światła aktywowałyby się bakterie szczęścia Mycobacterium vaccae i te produkujące Geosminę. Użytkownik mógłby poczuć ten zapach dzięki specjalnemu dozownikowi. W tym celu należałoby odpowiednio zmodyfikować bakterie, wprowadzając do ich DNA obwód z wykrywaniem światła.
Wizualizacje donic wykonane przy pomocy DALL-E mini.