Projekt DoNicA - ZIELEŃ 365

INTELIGENTNE DONICE MIEJSKIE

IŁAWA ZIELONA PRZEZ CAŁY ROK

inteligentne donice miejskie

(mini szklarnie)



  • miłe wrażenia dla mieszkańców

  • atrakcja dla turystów

  • edukacja dla młodzieży

  • badania dla ciekawych

  • zaawansowana technologia

  • światowa innowacja


Przezroczyste donice, z górną częścią w kształcie ostrosłupa, w których automatycznie regulowane jest oświetlenie, wilgotność, temperatura, itp. Również zimą, gdzie pozostają oświetlone do godzin wieczornych. Donice o podstawie około 1m2, mogą stać na postumencie. Zasilane prądem.

Z czujnikami i automatyką sterowaną za pomocą aplikacji z zewnątrz. Produkt wykonany w technologii internet rzeczy (Internet of Things).

Początkowo w środku będą rośliny niewymagające, łatwe w utrzymaniu. Część piramidy, około 25% będzie odcięta od światła zewnętrznego i warunki w niej będą całkowicie sztuczne. Rośliny tam będące, oświetlone promieniowaniem innym od światła widzialnego, będzie można obserwować na stronie internetowej.

W następnych latach, sadzone będą coraz bardziej wymagające gatunki. Donice stanowią zarówno ciekawy element architektury miejskiej, szczególnie zimowymi wieczorami, jak i będą wspaniałym narzędziem badawczym dla młodzieży. Np. wstępem do badań roślin w warunkach pozaziemskich. Czy po prostu nauką upraw w sztucznych warunkach. Donice będą stanowić również ciekawą atrakcję turystyczną. W DNA niektórych roślin rosnących w donicach zostanie zakodowana sentencja np „Zielona Iława 365”, a gadżetem towarzyszącym będzie mini donica-piramidka, zrobiona z materiału zawierającego syntetyczne DNA w technologii DoT (DNA of Things).

Każdy turysta i mieszkaniec będzie mógł odczytać kod zawarty w DNA dzięki urządzeniu do sekwencjonowania genów. Młodzież z naszego regionu sama będzie mogła zapisywać różne dane w DNA.

Poza atrakcyjnością dla mieszkańców, turystów i przydatności do celów edukacyjno-badawczych, takie donice mogą stanowić ciekawą ofertę komercyjną. Firmy w Iławie będą mogły zająć się produkcją i wysyłką tych donic do innych krajów/miast.

Ciekawym elementem donicy mógłby być bioreaktor w którym, pod wpływem światła aktywowałyby się bakterie szczęścia Mycobacterium vaccae i te produkujące Geosminę. Użytkownik mógłby poczuć ten zapach dzięki specjalnemu dozownikowi. W tym celu należałoby odpowiednio zmodyfikować bakterie, wprowadzając do ich DNA obwód z wykrywaniem światła.

Manipulacje na DNA będziemy oczywiście przeprowadzać w naszym laboratorium biologii syntetycznej

Wizualizacje donic wykonane przy pomocy DALL-E mini.